Main tournament thread - news and results

The Slitherine Trophy

Moderators: Slitherine Core, FoG PC Moderator, NewRoSoft, FoG: Leagues&Tourns&SeekingOpponents Subforums mods

Locked
stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9432
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Main tournament thread - news and results

Post by stockwellpete » Sun Sep 01, 2013 7:33 am

“Slitherine is very pleased to be sponsoring the Slitherine Trophy. Tabletop wargaming has been a passion of ours for over 30 years now and we’re pleased to see Field of Glory is still going strong. May your dice never roll 1’s (unless of course you want them to!). Good luck!”

Iain McNeil, Slitherine Director of Development

First Round Draw

1. CharlesWayneRobinson (Swiss) v TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian)
2. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) v javi100 (Late Republican Roman, Brutus and Cassius)
3. tamerlane (Pontic, later) v hidde (Later Seleucids, post-166BC)
4. Tiavals (Catalan Company, later) v maximvs (Principate Roman, early)
5. kme37158 (Palmyrans) v ianiow (Palmyrans)
6. Breogan (Later Ptolemaic, Roman) v ericdoman1 (Catalan Company, later)
7. mcwar (Later Spartans) v BillMc (Scots, Continental)
8. iandavidsmith (Pyrrhic in Greece) v Londo (Anglo-Irish, later)
9. claytonengel (28-30th Dynasty Egyptians) v lydianed (Latin Greece, Achaia)
10. Leonidas048 (Thematic Byzantine, later) v 15080ig (Late Republican Roman)
11. tullius (Early Southern Slav, later) v TJD (Dacians)
12. cavehobbit (Later Macedonian) v zumHeuriger (Graeco-Bactrians)
13. Okie (Middle Hungarian, Crusader) v kmaher (Ghaznavids)
14. Conaire (Medieval Irish, later) v Ulysisgrunt (Christian Nubian, later)
15. macsen (Ancient British) v alzado_77 (Parthians)
16. george123 (Ptolemaic Successor) v Sharkall (Macedonian Successor)
17. MatteoPasi (Venetian Condotta) v mcfcivo (Ancient British)
18. Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) v mlc82 (Seleucids, post-166BC)
19. epos (Komnenan Byzantine, later) v maulet (Later Macedonians)
20. deeter (Carthage, in Italy) v rexhurley (Jewish Revolt, Josephus)
21. pantherboy (Latin Greece, Achaia) v Odenathus (Foederate Roman, Western)
22. chris6 (Galatians) v Peterabb (Thracian Client)
23. Supervark (Graeco-Bactrians) v massina_nz (Early Picts)
24. claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) v leox857 (Early Pontic)
25. warmonger2450 (Santa Hermandad Nueva Castilians) v Triaxe (Late Republican Roman)
26. Ironclad (Dacians) v Greetings44 (Carthaginians in Africa)
27. batesmotel (Mid-Bosporans) v titusgroan (Gallic, Later Lowland)
28. klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) v Kilroy (Ghaznavids)
29. dave_r (Mid-Bosporans) v teletabicus (Late Republican Roman, Brutus and Cassius)
30. Lysimachos (Arab Conquest, later) v voskarp (French Ordonnance, later)
31. davouthojo (Catalan Company, later) v Jonathan4290 (Medieval Swedish)
32. mchargmg (Palmyrans) v Morbio (Later Seleucids, post-166BC)

Second Round Draw

1. pantherboy (Latin Greece, Achaia) v Lysimachos (Arab Conquest, later)
2. cavehobbit (Later Macedonian) v batesmotel (Mid-Bosporans)
3. Ironclad (Dacians) v Peterabb (Thracian Client)
4. hidde (Later Seleucids, post-166BC) v massina_nz (Early Picts)
5. dave_r (Mid-Bosporans) v Tiavals (Catalan Company, later)
6. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) v kmaher (Ghaznavids)
7. Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) v lydianed (Latin Greece, Achaia)
8. MatteoPasi (Venetian Condotta) v ianiow (Palmyrans)
9. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) v Morbio (Later Seleucids, post-166BC)
10. maulet (Later Macedonians) v rexhurley (Jewish Revolt, Josephus)
11. davouthojo (Catalan Company, later) v tullius (Early Southern Slav, later)
12. Londo (Anglo-Irish, later) v claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids)
13. 15080ig (Late Republican Roman) v TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian)
14. ericdoman1 (Catalan Company, later) v Triaxe (Late Republican Roman)
15. alzado_77 (Parthians) v BillMc (Scots, Continental)
16. klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) v Sharkall (Macedonian Successor)

Third Round draw


1. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) v ianiow (Palmyrans)
2. lydianed (Latin Greece, Achaia) v davouthojo (Catalan Company, later)
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) v 15080ig (Late Republican Roman)
4. Ironclad (Dacians) v CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early)
5. batesmotel (Mid-Bosporans) v ericdoman1 (Catalan Company, later)
6. Tiavals (Catalan Company, later) v Sharkall (Macedonian Successor)
7. alzado_77 (Parthians) v Ulysisgrunt (Christian Nubian, later)
8. Lysimachos (Arab Conquest, later) v Londo (Anglo-Irish, later)

Quarter-final draw

1. davouthojo (Catalan Company, later) v ianiow (Palmyrans)
2. hidde (Later Seleucids, post-166BC) v CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early)
3. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) v ericdoman1 (Catalan Company, later)
4. Tiavals (Catalan Company, later) v Lysimachos (Arab Conquest, later)

Semi-final draw

1. ianiow (Palmyrans) v Lysimachos (Arab Conquest, later)
2. hidde (Later Seleucids, post-166BC) v ericdoman1 (Catalan Company, later)

Final

1. ianiow (Palmyrans) v ericdoman1 (Catalan Company, later)



Please visit the forum regularly for the latest tournament news.

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9432
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Post by stockwellpete » Sun Sep 01, 2013 7:35 am

First Round Results

1. TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian) 26/34 beat CharlesWayneRobinson (Swiss) 31/31
2. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 14/31 beat javi100 (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 34/30
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 17/31 beat tamerlane (Pontic, later) 33/29
4. Tiavals (Catalan Company, later) 4/30 beat maximvs (Principate Roman, early) 39/27
5. ianiow (Palmyrans) 2/26 beat kme37158 (Palmyrans) 25/25
6. ericdoman1 (Catalan Company, later) 14/40 beat Breogan (Later Ptolemaic, Roman) 33/30
7. BillMc (Scots, Continental) 29/30 beat mcwar (Later Spartans) 36/36
8. Londo (Anglo-Irish, later) 25/37 beat iandavidsmith (Pyrrhic in Greece) 31/30
9. lydianed (Latin Greece, Achaia) 24/37 beat claytonengel (28-30th Dynasty Egyptians) 46/46
10. 15080ig (Late Republican Roman) 22/23 beat Leonidas048 (Thematic Byzantine, later) 29/27
11. tullius (Early Southern Slav, later) 24/34 beat TJD (Dacians) 37/37
12. cavehobbit (Later Macedonian) 2/28 beat zumHeuriger (Graeco-Bactrians) 28/24
13. kmaher (Ghaznavids) 9/23 beat Okie (Middle Hungarian, Crusader) 22/21
14. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 26/49 beat Conaire (Medieval Irish, later) 44/41
15. alzado_77 (Parthians) 36/37 beat macsen (Ancient British) 41/37
16. Sharkall (Macedonian Successor) 6/36 beat george123 (Ptolemaic Successor) 33/33
17. MatteoPasi (Venetian Condotta) 7/27 beat mcfcivo (Ancient British) 47/39
18. Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) 24/32 beat mlc82 (Seleucids, post-166BC) 32/31
19. maulet (Later Macedonians) 9/24 beat epos (Komnenan Byzantine, later) 24/24
20. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 48/49 beat deeter (Carthage, in Italy) 35/31
21. pantherboy (Latin Greece, Achaia) 6/33 beat Odenathus (Foederate Roman, Western) 29/28
22. Peterabb (Thracian Client) 40/41 beat chris6 (Galatians) 35/33
23. massina_nz (Early Picts) 36/52 beat Supervark (Graeco-Bactrians) 25/24
24. claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) 10/28 beat leox857 (Early Pontic) 34/29
25. Triaxe (Late Republican Roman) 14/23 beat warmonger2450 (Santa Hermandad Nueva Castilians) 31/30
26. Ironclad (Dacians) 19/37 beat Greetings44 (Carthaginians in Africa) 35/34
27. batesmotel (Mid-Bosporans) 24/37 beat titusgroan (Gallic, Later Lowland) 29/29
28. klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) 8/43 beat Kilroy (Ghaznavids) 23/21
29. dave_r (Mid-Bosporans) 8/40 beat teletabicus (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 23/22
30. Lysimachos (Arab Conquest, later) 21/32 beat voskarp (French Ordonnance, later) 28/27
31. davouthojo (Catalan Company, later) 12/34 beat Jonathan4290 (Medieval Swedish) 28/26
32. Morbio (Later Seleucids, post-166BC) 12/27 beat mchargmg (Palmyrans) 31/29

Second Round Results

1. Lysimachos (Arab Conquest, later) 6/35 beat pantherboy (Latin Greece, Achaia) 9/36R
2. batesmotel (Mid-Bosporans) 17/37 beat cavehobbit (Later Macedonian) 28/28
3. Ironclad (Dacians) 8/37 beat v Peterabb (Thracian Client) 43/41
4. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 18/31 beat massina_nz (Early Picts) 52/52
5. Tiavals (Catalan Company, later) 6/31 beat dave_r (Mid-Bosporans) 45/40
6. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 18/49 beat kmaher (Ghaznavids) 23/22
7. lydianed (Latin Greece, Achaia) 17/34 beat Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) 32/32
8. ianiow (Palmyrans) 20/27 beat MatteoPasi (Venetian Condotta) 27/27
9. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 27/35 beat Morbio (Later Seleucids, post-166BC) 28/28
10. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 21/49 beat maulet (Later Macedonians) 28/24
11. davouthojo (Catalan Company, later) 4/29 beat tullius (Early Southern Slav, later) 34/34
12. Londo (Anglo-Irish, later) 20/39 beat claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) 33/30
13. 15080ig (Late Republican Roman) 22/23 beat TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian) 34/34
14. ericdoman1 (Catalan Company, later) 7/38 beat Triaxe (Late Republican Roman) 29/23
15. alzado_77 (Parthians) 17/37 beat BillMc (Scots, Continental) 35/30
16. Sharkall (Macedonian Successor) 36/36 beat klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) 42/41 (1-0 on tiebreaker)

Third Round Results

1. ianiow (Palmyrans) 7/31 beat rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 56/49
2. davouthojo (Catalan Company, later) 17/29 beat lydianed (Latin Greece, Achaia) 33/33
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 6/29 beat 15080ig (Late Republican Roman) 24/23
4. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 12/31 beat Ironclad (Dacians) 37/37
S. ericdoman1 (Catalan Company, later) 15/37 beat batesmotel (Mid-Bosporans) 45/37
6. Tiavals (Catalan Company, later) 10/28 beat Sharkall (Macedonian Successor) 35/35
7. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) beat alzado_77 (Parthians) on adjudication
8. Lysimachos (Arab Conquest, later) 13/34 beat Londo (Anglo-Irish, later) 47/42

Quarter-final Results

1. ianiow (Palmyrans) beat davouthojo (Catalan Company, later) on adjudication
2. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 16/30 beat CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 36/34
3. ericdoman1 (Catalan Company, later) 11/36 beat Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 62/50
4. Lysimachos (Arab Conquest, later) 20/34 beat Tiavals (Catalan Company, later) 31/28

Semi-final Results

1. ianiow (Palmyrans) 18/25 beat Lysimachos (Arab Conquest, later) 40/33
2. ericdoman1 (Catalan Company, later) 25/36 beat hidde (Later Seleucids, post-166BC) 26/25

Final Result

1. ericdoman1 (Catalan Company, later) 7/38 beat ianiow (Palmyrans) 29/28

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9432
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Administration

Post by stockwellpete » Sun Sep 01, 2013 7:36 am

Administration

29/8 Recruitment completed. Reserve slots only now available.
31/8 First Round Draw
2/9 Polite reminders sent to CharlesWayneRobinson (Match 1), tamerlane (Match 3), ericdoman1 (Match 6), Leonidas048 (Match 10), Ulysisgrunt (Match 14) and warmonger2450 (Match 25).
3/9 Polite reminders sent to deeter (Match 20) and Supervark (Match 23).
9/9 Progress reports requested from Matches 7, 20, 23, 24, 25, 31 and 32.
14/9 Second Round Draw
16/9 Polite reminders sent to Ironclad (Match 3), Morbio (Match 9), 15080ig (Match 13) and Sharkall (Match 16).
23/9 Progress report requested from Match 16.
28/9 Third Round Draw
7/10 Progress reports requested from Matches 6, 7 and 8.
8/10 Adjudication panel grants short extension to Match 7.
12/10 Quarter-final Draw
13/10 Adjudication panel awards the Third Round Match 7 to Ulysisgrunt (voting 3-0).
26/10 Adjudication panel awards the Quarter-final Match 1 to ianiow (voting 3-0).
26/10 Semi-final Draw
9/11 Extension granted to both semi-finals until 10pm (UK time) Wednesday 13th November.

Locked

Return to “The Slitherine Trophy”