Main tournament thread . . .

The Slitherine Trophy

Moderators: Slitherine Core, NewRoSoft, FoG PC Moderator, FoG: Leagues&Tourns&SeekingOpponents Subforums mods

Locked
stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9428
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Main tournament thread . . .

Post by stockwellpete » Sun Aug 31, 2014 8:54 am

“Slitherine is very pleased to be sponsoring the Slitherine Trophy. Tabletop wargaming has been a passion of ours for over 30 years now and we’re pleased to see Field of Glory is still going strong. May your dice never roll 1’s (unless of course you want them to!). Good luck!”

Iain McNeil, Slitherine Director of Development

Final Result

1. klayeckles (Classical Spartans) 38/45 beat Londo (Classical Spartans) 38/38

Semi-Final Results

1. Londo (Western Turkish, Later Khazar) 7/37 beat IMC (Early Achaemenid Persian, Plataea) 36/35
2. klayeckles (Seleucids pre-166) 11/37 beat LordNytram (Dailami Buyids) 25/25

Quarter-Final Results

1. Londo (Later Seleucid pre-166 BC) 28/38 beat batesmotel (Bosporan, Mid) 39/36
2. LordNytram (Parthian) 10/28 beat mchargmg (Palmyran) 28/28
3. IMC (Scots Highlanders) 31/40 beat Cunningcairn (Irish) 46/45
4. klayeckles (Ipsos Successor) 5/39 beat maulet 32/28 (Crown of Aragon)

3rd Round Results

1. Londo (Khurasanian Dynasties, Samanid) 3/32 beat gazxtrix (Santa Hermandad Nueva Castilian) 34/34
2. mchargmg (Principate Romans) 24/26 beat MikeMarchant(Palmyrans) 27/25
3. LordNytram (Hatran) 8/40 beat Okie (Later Seleucids pre-166 BC) 25/25
4. batesmotel (Free Company) 21/30 beat voskarp (Dailami Buyids) 28/26
5. klayeckles (Early Medieval Germans) 22/37 beat PeterGuest (Spanish) 47/35
6. maulet (Later Seleucid pre-166 BC) 11/27 beat Triaxe (Carthaginians) 30/29
7. Cunningcairn (Spartacus Slaves MF) 35/42 beat hidde (Seleucids) 36/30
8. IMC (Armenian) 14/33 beat sirlancelot22 (Medieval Danish) 30/27

2nd Round Results

1. Okie beat ForeverWar by adjudication
2. LordNytram (Alexandrian Macedonians) 20/31 beat lydianed (Medieval Irish) 55/53
3. hidde (Medieval Crown of Aragon) 4/33 beat bperezdelema(Medieval Germans, later) 27/26
4. batesmotel (Pontic, early) 21/32 beat cavehobbit (Medieval Crown of Aragon) 36/34
5. Londo (Spartacus Slave MF) 25/45 beat tullius (Early South Slav, later) 34/34
6. klayeckles beat solly by adjudication
7. Triaxe (Syracusans, later) 20/32 beat Praeter (HWY English Continental) 27/27
8. sirlancelot22 (Medieval Crown of Aragon) 10/31 beat mcfcivo (Pyrrhic) 35/31
9. maulet (Santa Hermandad Nueva Castillians) 28/32 beat Lehnardtsson (Later Medieval Germans) 39/39
10. IMC (Early Selucids) 9/32 beat chris6 (Early Crusaders) 34/32
11. MikeMarchant (Later Seleucids, pre 166BC) 18/31 beat Ulysisgrunt (Pyrrhic) 30/30
12. Cunningcairn (Dacian) 25/33 beat Miras (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 25/25
13. voskarp (Later Ptolemaic, Roman) 12/35 beat Brindlebane (Crimean Tatar) 21/21
14. mchargmg (Dominate Romans 22/31) beat Supervark (Gupta Indians 34/34)
15. gazxtrix (Anglo-Irish) 26/35 beat rexhurley (Saka) 40/37
16. PeterGuest (26th Dynasty Egyptians) 16/32 beat lecrop (Thracians) 46/45

First round results

1. IMC (Spartacus Slave Revolt) 28/50 beat Boggit (Later Crusader) 25/25
2. Brindlebane (Santa Hermandad Nueva Castilians) 15/37 beat Brenmusik (Early South Slavs) 36/36
3. LordNytram (Bosporan) 10/34 beat kmaher (Arab Conquest) 30/30
4. Ulysisgrunt (Indo-Greek) 18/32 beat Peterabb (Abbasids) 26/25
5. batesmotel (Medieval Irish, later) 42/46 beat Jonathan4290 (Cilician Armenian, later) 35/32
6. mcfcivo (Italian Ostrogoths) 26/30 beat Yuknoom (Classical Spartans) 36/34
7. rexhurley (Golden Horde, later) 24/29 beat claymore (Medieval Germans, early) 34/34
8. MikeMarchant (Bosporan, early) 24/32 beat bloodphoenix (Pontic, late) 32/29
9. lydianed (Early Achaemenid Persian) 26/29 beat Boores (Early Scots-Irish) 42/37
10. Cunningcairn (Arab Conquest) 27/30 beat Tiavals (Ghaznavid) 32/28
11. Londo (Medieval Germans, early) 15/36 beat stockwellpete (Arab Conquest) 31/30
12. maulet (Later Macedonians) 25/27 beat BenMetson (Gallic) 39/38
13. chris6 (Spanish Lusitanians) 15/41 beat mcpeake (Later Teutonic Knights) 27/26
14. hidde (Carthaginians) 22/35 beat macsen (Catalans) 31/32
15. tullius (Slavs) 29/34 beat ricoual74 (Georgian) 25/25
16. solly (Attalid Pergamenes) 13/35 beat gamercb (Scots-Irish) 39/36
17. Triaxe (Romans) 1/22 beat iandavidsmith (Yorkists) 10/32 Adjudication
18. gazxtrix (Lombards 22/38) beat claytonengel (Medieval Germans 26/24)
19. bperezdelema (Nueva Castilian Santa Hermandad) 24/31 beat Greetings44 (Carthaginians) 36/34
20. sirlancelot22 (Indo-Greeks) 10/28 beat VanDerAalf (Pyrrhic, in Italy) 26/25
21. PeterGuest (Early Pontic) 18/33 beat ianiow (Hellenistic Eleian) 39/39
22. Lehnardtsson bye
23. ForeverWar bye
24. Okie bye
25. Miras (new player) bye
26. voskarp bye
27. zumHeuriger bye
28. Praeter bye
29. cavehobbit bye
30. Supervark bye
31. lecrop bye
32. klayeckles bye

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9428
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Main tournament thread . . .

Post by stockwellpete » Sun Aug 31, 2014 8:55 am

The Final

1. Londo v klayeckles

Both players may use their "super army" option.


Semi-Final Draw

1. IMC v Londo
2. LordNytram v klayeckles


Quarter-Final Draw

Matches must be completed by midday (UK time) Sunday 26th October

1. Londo v batesmotel
2. LordNytram v mchargmg
3. Cunningcairn v IMC
4. maulet v klayeckles

Players must choose an army from a different nation in each game. Players who have already used a "super army" in the tournament may not use another one.

Players who have used a super army already are Cunningcairn and mchargmg.


3rd Round Draw

1. gazxtrix v Londo
2. mchargmg v MikeMarchant
3. LordNytram v Okie
4. batesmotel v voskarp
5. PeterGuest v klayeckles
6. Triaxe v maulet
7. hidde v Cunningcairn
8. sirlancelot22 v IMC

2nd Round Draw

1. Okie v ForeverWar
2. LordNytram v lydianed
3. bperezdelema v hidde
4. batesmotel v cavehobbit
5. Londo v tullius
6. klayeckles v solly
7. Praeter v Triaxe
8. sirlancelot22 v mcfcivo
9. Lehnardtsson v maulet
10. chris6 v IMC
11. MikeMarchant v Ulysisgrunt
12. Cunningcairn v Miras (new player)
13. voskarp v Brindlebane
14. mchargmg v Supervark
15. rexhurley v gazxtrix
16. lecrop v PeterGuest

First Round draw

1. Boggit v IMC (new player)
2. Brenmusik v Brindlebane
3. LordNytram v kmaher
4. Peterabb v Ulysisgrunt
5. batesmotel v Jonathan4290
6. mcfcivo v Yuknoom
7. claymore v rexhurley
8. MikeMarchant v bloodphoenix (new player)
9. lydianed v Boores (new player)
10. Cunningcairn v Tiavals
11. Londo v stockwellpete
12. maulet v BenMetson
13. chris6 v mcpeake
14. macsen v hidde
15. tullius v ricoual74
16. solly v gamercb
17. iandavidsmith v Triaxe
18. gazxtrix v claytonengel
19. bperezdelema (new player) v Greetings44
20. VanDerAalf v sirlancelot22
21. ianiow v PeterGuest
22. Lehnardtsson bye
23. ForeverWar bye
24. Okie bye
25. Miras (new player) bye
26. voskarp bye
27. zumHeuriger bye
28. Praeter bye
29. cavehobbit bye
30. Supervark bye
31. lecrop bye
32. klayeckles bye

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9428
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Main tournament thread . . .

Post by stockwellpete » Sun Aug 31, 2014 8:55 am

Administration
31/8 First round draw held.
2/9 byes to 2nd round confirmed, 53 players have entered the competition.
3/9 polite reminders sent for matches 1, 2, 15, 18 and 20.
4/9 Triaxe and mchargmg added as reserves for players receiving a bye in the first round.
6/9 Triaxe replaced Conaire in Match 17.
14/9 Second Round draw held.
17/9 polite reminders sent for matches 5 and 7.
22/9 Adjudication - klayeckles beat solly. zumHeuriger replaced by mchargmg in second round draw.
28/9 Third Round draw held.
28/9 Adjudication - Okie beat ForeverWar.
12/10 Quarter-Final draw held.

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9428
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Main tournament thread . . .

Post by stockwellpete » Wed Oct 15, 2014 8:10 pm

Bump.

Locked

Return to “The Slitherine Trophy”