Knock-out tournament archive

Moderator: Field of Glory 2 Tournaments Managers

Locked
stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Knock-out tournament archive

Post by stockwellpete » Thu Feb 15, 2018 11:26 am

FOG: It's a Knock-out 1 (winter 2011)

First round

1: petergarnett 23/43 beat gazxtrix 35/34
2: cromlechi 22/25 beat bailey4500 39/38
3: hidde 2/32 beat iandavidsmith 21/20
4: davouthojo 7/48 beat triaxe 24/23
5: deeter beat TJD (adjudication after first match drawn)
6: Fedem 12/28 beat cavehobbit 35/34
7: ericdoman1 10/33 beat petran1978 23/23
8: Tiavals 3/33 beat Leonidas048 34/32
9: jonno 23/44 beat zumHeuriger 30/23
10. dazzam 40/42 beat Morbio 29/27
11: stik 23/25 beat kme 31/29
12: TGM 14/27 beat Baris 33/27
13: tullius 18/29 beat steve h-8 46/45
14: rexhurley 10/29 beat macsen 26/25
15: todd645 4/42 beat porsenna 25/20
16: batesmotel 1/40 beat Supervark 35/32

Second round

1: jonno 38/44 beat tullius 32/32
2: hidde 32/36 beat deeter 31/31
3: Tiavals 24/33 beat Fedem 24/24
4: petergarnett 18/43 beat rexhurley 30/29
5: batesmotel 9/40 beat cromlechi 36/29
6: ericdoman1 8/33 beat dazzam 38/38
7: todd645 26/40 beat TGM 30/27
8: davouthojo 7/48 beat Stik 31/26

Quarter-finals

1: davouthojo 20/46 beat petergarnett 46/43
2: ericdoman1 7/33 beat Tiavals 42/35
3: batesmotel 11/40 beat jonno 44/41
4: hidde 12/35 beat todd645 46/42

Semi-finals

1: davouthojo 34/48 beat hidde 43/34
2: ericdoman1 19/39 beat batesmotel 39/39

Final

1. davouthojo 41/47 beat ericdoman1 38/36



FOG: It's a Knock-out 2 (autumn 2012)


First Round

1.TheGrayMouser 13/29 beat razorback77 29/28
2. Aristides 26/50 beat MatteoPasi 31/31
3. ericdoman1 25/44 beat rexhurley 59/59
4. davouthojo 14/30 beat Rom1944 35/29
5. solly 26/34 beat gudin 25/22
6. Radio 27/35 beat white81 29/29
7. citizen6 25/30 beat Olliander 34/33
8. Lysimachos 45/49 beat klayeckles 36/34
9. fogman 8/26 beat cptkremmen 41/35
10. Morbio 12/31 beat JocaRamiro 27/27
11. Sharkall 16/44 beat massina-nz 38/35
12. hidde 2/33 beat redboot 23/23
13. mortonj 12/34 beat tullius 35/34
14. macsen 16/38 beat Ferb 28/28
15. porsenna 42/40 beat Lehnardtsson 32/29 tie-breaker
16. steve-h8 21/35 beat cavehobbit 26/23
17. Triarius 9/29 beat babyshark 19/18
18. zumHeuriger 17/27 beat caiko 39/36
19. tarankiko 4/27 beat bandenero 24/23
20. batesmotel 17/35 beat Ironclad 27/26
21. Fedem 16/31 beat kme37158 39/39
22. cytus 9/24 beat Mike48 31/30
23. Okie 14/23 beat Supervark 30/30
24. iversonjm 10/21 beat ScipioAsinus 28/28
25. Tiavals 7/27 beat deeter 32/31
26. claymore 16/28 beat kilroy 24/23
27. ianiow 33/36 beat flatsix518 34/30
28. iandavidsmith 13/30 beat epos 33/30
29. Londo 17/32 beat BillMc 39/38
30. Sennacherib 25/29 beat Turk1964 37/37
31. petran1978 5/27 beat Ermolov 39/39
32. maharg25 20/47 beat Greetings44 37/34

Second Round

1. ianiow 12/47 beat Sennacherib 29/29
2. Londo 22/29 beat claymore 29/28
3. iversonjm 7/23 beat solly 39/34
4. TheGrayMouser 22/29 beat Okie 23/23
5. Radio 13/33 beat zumHeuriger 25/25
6. batesmotel 9/35 beat steve-h8 36/35
7. macsen 30/39 beat Lysimachos 47/45
8. ericdoman1 9/46 beat porsenna 40/40
9. maharg25 28/46 beat Tiavals 25/22
10. hidde 15/31 beat cytus 35/30
11. Fedem 23/30 beat tarankiko 29/27
12. davouthojo 9/30 beat iandavidsmith 27/27
13. Morbio 15/31 beat fogman 32/28
14. Aristides 12/50 beat citizen6 30/30
15. Triarius 25/34 beat Sharkall 43/42
16. mortonj 37/35 beat petran1978 29/27 on toss of coin

Third Round

1. Morbio 20/28 beat hidde 36/29
2. ericdoman1 17/46 beat ianiow 56/47
3. iversonjm 4/22 beat Triarius 34/29
4. macsen 23/39 beat Londo 29/28
5. TheGrayMouser 23/29 beat batesmotel 40/39
6. mortonj 32/35 beat davouthojo 31/30
7. Aristides 39/48 beat maharg25 52/50
8. Radio 24/33 beat Fedem 32/31

Quarter-finals

1. iversonjm 8/22 beat mortonj 34/33
2. ericdoman1 31/46 beat macsen 46/39
3. Aristides 42/50 beat TheGrayMouser 29/29
4. Morbio 20/28 beat Radio 38/33

Semi-finals

1. iversonjm 21/22 beat ericdoman1 46/46
2. Aristides 47/49 beat Morbio 24/24

Final

1. iversonjm 4/22 beat Aristides 50/50


Slitherine Trophy 1 (autumn 2013)

First Round

1. TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian) 26/34 beat CharlesWayneRobinson (Swiss) 31/31
2. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 14/31 beat javi100 (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 34/30
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 17/31 beat tamerlane (Pontic, later) 33/29
4. Tiavals (Catalan Company, later) 4/30 beat maximvs (Principate Roman, early) 39/27
5. ianiow (Palmyrans) 2/26 beat kme37158 (Palmyrans) 25/25
6. ericdoman1 (Catalan Company, later) 14/40 beat Breogan (Later Ptolemaic, Roman) 33/30
7. BillMc (Scots, Continental) 29/30 beat mcwar (Later Spartans) 36/36
8. Londo (Anglo-Irish, later) 25/37 beat iandavidsmith (Pyrrhic in Greece) 31/30
9. lydianed (Latin Greece, Achaia) 24/37 beat claytonengel (28-30th Dynasty Egyptians) 46/46
10. 15080ig (Late Republican Roman) 22/23 beat Leonidas048 (Thematic Byzantine, later) 29/27
11. tullius (Early Southern Slav, later) 24/34 beat TJD (Dacians) 37/37
12. cavehobbit (Later Macedonian) 2/28 beat zumHeuriger (Graeco-Bactrians) 28/24
13. kmaher (Ghaznavids) 9/23 beat Okie (Middle Hungarian, Crusader) 22/21
14. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 26/49 beat Conaire (Medieval Irish, later) 44/41
15. alzado_77 (Parthians) 36/37 beat macsen (Ancient British) 41/37
16. Sharkall (Macedonian Successor) 6/36 beat george123 (Ptolemaic Successor) 33/33
17. MatteoPasi (Venetian Condotta) 7/27 beat mcfcivo (Ancient British) 47/39
18. Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) 24/32 beat mlc82 (Seleucids, post-166BC) 32/31
19. maulet (Later Macedonians) 9/24 beat epos (Komnenan Byzantine, later) 24/24
20. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 48/49 beat deeter (Carthage, in Italy) 35/31
21. pantherboy (Latin Greece, Achaia) 6/33 beat Odenathus (Foederate Roman, Western) 29/28
22. Peterabb (Thracian Client) 40/41 beat chris6 (Galatians) 35/33
23. massina_nz (Early Picts) 36/52 beat Supervark (Graeco-Bactrians) 25/24
24. claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) 10/28 beat leox857 (Early Pontic) 34/29
25. Triaxe (Late Republican Roman) 14/23 beat warmonger2450 (Santa Hermandad Nueva Castilians) 31/30
26. Ironclad (Dacians) 19/37 beat Greetings44 (Carthaginians in Africa) 35/34
27. batesmotel (Mid-Bosporans) 24/37 beat titusgroan (Gallic, Later Lowland) 29/29
28. klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) 8/43 beat Kilroy (Ghaznavids) 23/21
29. dave_r (Mid-Bosporans) 8/40 beat teletabicus (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 23/22
30. Lysimachos (Arab Conquest, later) 21/32 beat voskarp (French Ordonnance, later) 28/27
31. davouthojo (Catalan Company, later) 12/34 beat Jonathan4290 (Medieval Swedish) 28/26
32. Morbio (Later Seleucids, post-166BC) 12/27 beat mchargmg (Palmyrans) 31/29

Second Round

1. Lysimachos (Arab Conquest, later) 6/35 beat pantherboy (Latin Greece, Achaia) 9/36R
2. batesmotel (Mid-Bosporans) 17/37 beat cavehobbit (Later Macedonian) 28/28
3. Ironclad (Dacians) 8/37 beat v Peterabb (Thracian Client) 43/41
4. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 18/31 beat massina_nz (Early Picts) 52/52
5. Tiavals (Catalan Company, later) 6/31 beat dave_r (Mid-Bosporans) 45/40
6. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 18/49 beat kmaher (Ghaznavids) 23/22
7. lydianed (Latin Greece, Achaia) 17/34 beat Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) 32/32
8. ianiow (Palmyrans) 20/27 beat MatteoPasi (Venetian Condotta) 27/27
9. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 27/35 beat Morbio (Later Seleucids, post-166BC) 28/28
10. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 21/49 beat maulet (Later Macedonians) 28/24
11. davouthojo (Catalan Company, later) 4/29 beat tullius (Early Southern Slav, later) 34/34
12. Londo (Anglo-Irish, later) 20/39 beat claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) 33/30
13. 15080ig (Late Republican Roman) 22/23 beat TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian) 34/34
14. ericdoman1 (Catalan Company, later) 7/38 beat Triaxe (Late Republican Roman) 29/23
15. alzado_77 (Parthians) 17/37 beat BillMc (Scots, Continental) 35/30
16. Sharkall (Macedonian Successor) 36/36 beat klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) 42/41 (1-0 on tiebreaker)

Third Round

1. ianiow (Palmyrans) 7/31 beat rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 56/49
2. davouthojo (Catalan Company, later) 17/29 beat lydianed (Latin Greece, Achaia) 33/33
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 6/29 beat 15080ig (Late Republican Roman) 24/23
4. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 12/31 beat Ironclad (Dacians) 37/37
S. ericdoman1 (Catalan Company, later) 15/37 beat batesmotel (Mid-Bosporans) 45/37
6. Tiavals (Catalan Company, later) 10/28 beat Sharkall (Macedonian Successor) 35/35
7. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) beat alzado_77 (Parthians) on adjudication
8. Lysimachos (Arab Conquest, later) 13/34 beat Londo (Anglo-Irish, later) 47/42

Quarter-finals

1. ianiow (Palmyrans) beat davouthojo (Catalan Company, later) on adjudication
2. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 16/30 beat CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 36/34
3. ericdoman1 (Catalan Company, later) 11/36 beat Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 62/50
4. Lysimachos (Arab Conquest, later) 20/34 beat Tiavals (Catalan Company, later) 31/28

Semi-finals

1. ianiow (Palmyrans) 18/25 beat Lysimachos (Arab Conquest, later) 40/33
2. ericdoman1 (Catalan Company, later) 25/36 beat hidde (Later Seleucids, post-166BC) 26/25

Final

1. ericdoman1 (Catalan Company, later) 7/38 beat ianiow (Palmyrans) 29/28


Slitherine Trophy 2 (autumn 2014)

First round

1. IMC (Spartacus Slave Revolt) 28/50 beat Boggit (Later Crusader) 25/25
2. Brindlebane (Santa Hermandad Nueva Castilians) 15/37 beat Brenmusik (Early South Slavs) 36/36
3. LordNytram (Bosporan) 10/34 beat kmaher (Arab Conquest) 30/30
4. Ulysisgrunt (Indo-Greek) 18/32 beat Peterabb (Abbasids) 26/25
5. batesmotel (Medieval Irish, later) 42/46 beat Jonathan4290 (Cilician Armenian, later) 35/32
6. mcfcivo (Italian Ostrogoths) 26/30 beat Yuknoom (Classical Spartans) 36/34
7. rexhurley (Golden Horde, later) 24/29 beat claymore (Medieval Germans, early) 34/34
8. MikeMarchant (Bosporan, early) 24/32 beat bloodphoenix (Pontic, late) 32/29
9. lydianed (Early Achaemenid Persian) 26/29 beat Boores (Early Scots-Irish) 42/37
10. Cunningcairn (Arab Conquest) 27/30 beat Tiavals (Ghaznavid) 32/28
11. Londo (Medieval Germans, early) 15/36 beat stockwellpete (Arab Conquest) 31/30
12. maulet (Later Macedonians) 25/27 beat BenMetson (Gallic) 39/38
13. chris6 (Spanish Lusitanians) 15/41 beat mcpeake (Later Teutonic Knights) 27/26
14. hidde (Carthaginians) 22/35 beat macsen (Catalans) 31/32
15. tullius (Slavs) 29/34 beat ricoual74 (Georgian) 25/25
16. solly (Attalid Pergamenes) 13/35 beat gamercb (Scots-Irish) 39/36
17. Triaxe (Romans) 1/22 beat iandavidsmith (Yorkists) 10/32 Adjudication
18. gazxtrix (Lombards 22/38) beat claytonengel (Medieval Germans 26/24)
19. bperezdelema (Nueva Castilian Santa Hermandad) 24/31 beat Greetings44 (Carthaginians) 36/34
20. sirlancelot22 (Indo-Greeks) 10/28 beat VanDerAalf (Pyrrhic, in Italy) 26/25
21. PeterGuest (Early Pontic) 18/33 beat ianiow (Hellenistic Eleian) 39/39
22. Lehnardtsson bye
23. ForeverWar bye
24. Okie bye
25. Miras (new player) bye
26. voskarp bye
27. zumHeuriger bye
28. Praeter bye
29. cavehobbit bye
30. Supervark bye
31. lecrop bye
32. klayeckles bye

2nd Round

1. Okie beat ForeverWar by adjudication
2. LordNytram (Alexandrian Macedonians) 20/31 beat lydianed (Medieval Irish) 55/53
3. hidde (Medieval Crown of Aragon) 4/33 beat bperezdelema(Medieval Germans, later) 27/26
4. batesmotel (Pontic, early) 21/32 beat cavehobbit (Medieval Crown of Aragon) 36/34
5. Londo (Spartacus Slave MF) 25/45 beat tullius (Early South Slav, later) 34/34
6. klayeckles beat solly by adjudication
7. Triaxe (Syracusans, later) 20/32 beat Praeter (HWY English Continental) 27/27
8. sirlancelot22 (Medieval Crown of Aragon) 10/31 beat mcfcivo (Pyrrhic) 35/31
9. maulet (Santa Hermandad Nueva Castillians) 28/32 beat Lehnardtsson (Later Medieval Germans) 39/39
10. IMC (Early Selucids) 9/32 beat chris6 (Early Crusaders) 34/32
11. MikeMarchant (Later Seleucids, pre 166BC) 18/31 beat Ulysisgrunt (Pyrrhic) 30/30
12. Cunningcairn (Dacian) 25/33 beat Miras (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 25/25
13. voskarp (Later Ptolemaic, Roman) 12/35 beat Brindlebane (Crimean Tatar) 21/21
14. mchargmg (Dominate Romans 22/31) beat Supervark (Gupta Indians 34/34)
15. gazxtrix (Anglo-Irish) 26/35 beat rexhurley (Saka) 40/37
16. PeterGuest (26th Dynasty Egyptians) 16/32 beat lecrop (Thracians) 46/45

3rd Round

1. Londo (Khurasanian Dynasties, Samanid) 3/32 beat gazxtrix (Santa Hermandad Nueva Castilian) 34/34
2. mchargmg (Principate Romans) 24/26 beat MikeMarchant(Palmyrans) 27/25
3. LordNytram (Hatran) 8/40 beat Okie (Later Seleucids pre-166 BC) 25/25
4. batesmotel (Free Company) 21/30 beat voskarp (Dailami Buyids) 28/26
5. klayeckles (Early Medieval Germans) 22/37 beat PeterGuest (Spanish) 47/35
6. maulet (Later Seleucid pre-166 BC) 11/27 beat Triaxe (Carthaginians) 30/29
7. Cunningcairn (Spartacus Slaves MF) 35/42 beat hidde (Seleucids) 36/30
8. IMC (Armenian) 14/33 beat sirlancelot22 (Medieval Danish) 30/27

Quarter-Finals

1. Londo (Later Seleucid pre-166 BC) 28/38 beat batesmotel (Bosporan, Mid) 39/36
2. LordNytram (Parthian) 10/28 beat mchargmg (Palmyran) 28/28
3. IMC (Scots Highlanders) 31/40 beat Cunningcairn (Irish) 46/45
4. klayeckles (Ipsos Successor) 5/39 beat maulet 32/28 (Crown of Aragon)

Semi-Finals

1. Londo (Western Turkish, Later Khazar) 7/37 beat IMC (Early Achaemenid Persian, Plataea) 36/35
2. klayeckles (Seleucids pre-166) 11/37 beat LordNytram (Dailami Buyids) 25/25

Final

1. klayeckles (Classical Spartans) 38/45 beat Londo (Classical Spartans) 38/38



Slitherine Trophy ratings

To score a rating point you have to reach the quarter-finals or beyond. The scale is 1pt for beaten quarter-finalists; 2pts for beaten semi-finalists; 4pts for the beaten finalist and 6pts for the winner.

1. ericdoman – 12
2. davouthojo – 7
3. iversonjm – 6
3. klayeckles - 6
5. Aristides – 4
5. ianiow – 4
5. hidde – 4
5. Londo - 4
9. batesmotel – 3
10. IMC - 2
10. LordNytram - 2
10. Lysimachos – 2
10. Morbio – 2
10. Tiavals – 2

Also, all on 1pt are CheAhn, Cunningcairn, jonno, macsen, maulet, mchargmg, Mortonj, petergarnett, Radio, TGM, todd645 and Ulysisgrunt.

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Tournament results

Post by stockwellpete » Tue May 01, 2018 7:34 am

FOG2DL Knock-out Tournament 2018

First Round Results

1. harveylh (Seleucids 205-167 BC) beat Bluefin (Gallics 300-101BC) 44-16
2. GDod (Kingdom of Soissons 461-486AD) beat Sennacherib (Western Huns 376-454AD) 64-41
3. Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) beat kilroy1 (Bosporans 84-11BC) 63-36
4. Kabill (Palmyran 258-273AD) beat AlexDetrojan (Syracusan 421-281BC) 63-43
5. oscarius (Hephthalites 350-570AD) beat shawkhan2 (Kushans 130BC-476AD) 46-5
6. SpeedyCM (Romano-British 407-599AD) beat Jakdaw (Macedonians 328-321BC) 59-32
7. MikeC_81 (Romans 197-284AD) beat Ktonos (Macedonians 328-321BC) 41-5
8. gcfl1 (Thracians 350BC-46AD) beat keyth (Palmyran 258-273AD) walk over
9. Lognormus (Thracians 350BC-46AD) beat ggarynorman (Palmyran 258- 273AD) 57-27
10. RagnarOneTooth (Macedonians 320-261BC) beat gamercb (Saka 300BC-50AD) 58-31

11. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat cromlechi (Jewish Revolt 66-135AD) 65-46
12. herm (Romans 379-424AD) beat vj531 (Romans 379-424AD) 31-5
13. nyczar (Scots-Irish 50BC-476AD) beat ianiow (Gallics 300-101BC) 62-43
14. edb1815 (Roman 379-424 AD) beat Trogilus (Pergamene 190-129 BC) 47-20

15. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat schmolywar (Ancient British 60BC-80AD) 60-40
16. u5555 (Romans 425-492AD) beat Breogan (Ancient British 60BC-80AD) 50-20
17. Morbio (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat rexhurley (Slave Revolt 73-71BC) 61-41

18. pbuck777 (Jewish Revolt 66-135AD) beat Supervark (Ancient British 60BC-80AD) 46-3
19. IMC (Seleucids 300-206BC) beat Barrold713 (Kingdom of Soissons 461-486AD) 48-8
20. Snugglebunnies (Romans 379-424AD) beat dkalenda (Romans 425-492AD) on adjudication 3-0
21. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat Stimovsky (Kingdom of Soissons 461-486AD) 24-2
22. shadowblack (Hephthalites 350-570AD) beat Praeter (Ancient British 60BC-80AD) on adjudication 3-0
23. markwatson360 (Kushans 130BC-476AD) beat Asterix von TWC (Romans 197-284AD) 49-24
24. klayeckles (Kushans 130BC-476AD) beat MikeMUC (Macedonians 328-321BC) 46-0

25. NikiforosFokas (Romans 425-492AD) beat mst007 (Ancient British 60BC-80AD) on adjudication 3-0
26. XLegione (Romans 379-424AD) beat paulmcneil (Hepthalites 350-570AD) 64-28
27. devoncop (Romans 285-378AD) beat Nijis (Atropatenes 320-145BC) 74-34

28. Antonis1984 (Scots-Irish 50BC-476AD) beat Tresantes (Bosporans 348-85BC) 62-32
29. iandavidsmith (Pergamenes 190-129BC) beat Lysimachos (Palmyran 258-273AD) on adjudication 3-0
30. Alkibijad (Western Huns 376-454AD) beat Ulysisgrunt(Jewish 167-111BC) 62-37
31. lecrop (Ptolemaics 320-167BC) beat Macedonica (Romans 285-387AD) 62-21
32. Ludendorf (Hannibal in Africa 202BC) beat Herode_2 (Gauls 300-101BC) 45-11

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Tournament results

Post by stockwellpete » Thu May 31, 2018 7:40 am

Second Round results

1. pbuck777 (Jewish Revolt 66-135AD) beat herm (Romans 379-424AD) 61-27
2. shadowblack (Hephthalites 350-570AD) beat RagnarOneTooth (Macedonians 320-261BC) 42-7
3. Antonis1984 (Scots-Irish 50BC-476AD) beat u5555 (Romans 425-492AD) 43-10
4. oscarius (Hephthalites 350-570AD) beat XLegione (Romans 379-424AD) 42-7
5. edb1815 (Romans 379-424 AD) beat gcfl1 (Thracians 350BC-46AD) 63-29
6. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat harveylh (Seleucids 205-167 BC) 51-18
7. MikeC_81 (Romans 197-284AD) beat klayeckles (Kushans 130BC-476AD) 63-45
8. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat nyczar (Scots-Irish 50BC-476AD) 61-53
9. Alkibijad (Western Huns 376-454AD) beat Morbio (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) 40-11
10. GDod (Kingdom of Soissons 461-486AD) beat iandavidsmith (Pergamenes 190-129BC) on adjudication 3-0
11. SpeedyCM (Romano-British 407-599AD) beat lecrop (Ptolemaics 320-167BC) 43-14
12. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat Lognormus (Thracians 350BC-46AD) 15-0
13. Ludendorf (Hannibal in Africa 202BC) beat dkalenda (Romans 425-492AD) 45-20
14. IMC (Seleucids 300-206BC) beat markwatson360 (Kushans 130BC-476AD) 43-15
15. Kabill (Palmyran 258-273AD) beat devoncop (Romans 285-378AD) 44-13
16. Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) beat NikiforosFokas (Romans 425-492AD) 44-9

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Tournament results

Post by stockwellpete » Fri Jun 15, 2018 8:14 am

Third Round results

1. MikeC_81 (Romans 197-284AD) beat pbuck777 (Jewish Revolt 66-135AD) 58-25
2. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat SpeedyCM (Romano-British 407-599AD) 41-6
3. edb1815 (Romans 379-424 AD) beat Kabill (Palmyran 258-273AD) 60-57
4. Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) beat Alkibijad (Western Huns 376-454AD) 55-53
5. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat shadowblack (Hephthalites 350-570AD) 18-3
6. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat oscarius (Hephthalites 350-570AD) 41-12
7. IMC (Seleucids 300-206BC) beat GDod (Kingdom of Soissons 461-486AD) 58-22
8. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat Antonis1984 (Scots-Irish 50BC-476AD) 55-37

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Tournament results

Post by stockwellpete » Fri Jun 29, 2018 7:11 am

Quarter-final results

1. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) 59-28
2. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat MikeC_81 (Romans 197-284AD) 38-24
3. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat edb1815 (Romans 379-424 AD) 61-32
4. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat IMC (Seleucids 300-206BC) 60-17

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Tournament results

Post by stockwellpete » Sun Jul 08, 2018 2:47 pm

Semi-final results

1. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) 17-0
2. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat hidde (Pyrrhics 280-272BC) 51-9

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 9459
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm
Contact:

Re: Tournament results

Post by stockwellpete » Sun Jul 29, 2018 8:06 pm

Final result

1. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat bbogensc (Carthaginians 262-236BC) on adjudication (voting 3-0)

Locked

Return to “Knock-out Tournament”