Knock-out tournament archive

Moderator: Field of Glory 2 Tournaments Managers

Locked
stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 11699
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm

Knock-out tournament archive

Post by stockwellpete » Thu Feb 15, 2018 11:26 am

FOG: It's a Knock-out 1 (winter 2011)

First round

1: petergarnett 23/43 beat gazxtrix 35/34
2: cromlechi 22/25 beat bailey4500 39/38
3: hidde 2/32 beat iandavidsmith 21/20
4: davouthojo 7/48 beat triaxe 24/23
5: deeter beat TJD (adjudication after first match drawn)
6: Fedem 12/28 beat cavehobbit 35/34
7: ericdoman1 10/33 beat petran1978 23/23
8: Tiavals 3/33 beat Leonidas048 34/32
9: jonno 23/44 beat zumHeuriger 30/23
10. dazzam 40/42 beat Morbio 29/27
11: stik 23/25 beat kme 31/29
12: TGM 14/27 beat Baris 33/27
13: tullius 18/29 beat steve h-8 46/45
14: rexhurley 10/29 beat macsen 26/25
15: todd645 4/42 beat porsenna 25/20
16: batesmotel 1/40 beat Supervark 35/32

Second round

1: jonno 38/44 beat tullius 32/32
2: hidde 32/36 beat deeter 31/31
3: Tiavals 24/33 beat Fedem 24/24
4: petergarnett 18/43 beat rexhurley 30/29
5: batesmotel 9/40 beat cromlechi 36/29
6: ericdoman1 8/33 beat dazzam 38/38
7: todd645 26/40 beat TGM 30/27
8: davouthojo 7/48 beat Stik 31/26

Quarter-finals

1: davouthojo 20/46 beat petergarnett 46/43
2: ericdoman1 7/33 beat Tiavals 42/35
3: batesmotel 11/40 beat jonno 44/41
4: hidde 12/35 beat todd645 46/42

Semi-finals

1: davouthojo 34/48 beat hidde 43/34
2: ericdoman1 19/39 beat batesmotel 39/39

Final

1. davouthojo 41/47 beat ericdoman1 38/36



FOG: It's a Knock-out 2 (autumn 2012)


First Round

1.TheGrayMouser 13/29 beat razorback77 29/28
2. Aristides 26/50 beat MatteoPasi 31/31
3. ericdoman1 25/44 beat rexhurley 59/59
4. davouthojo 14/30 beat Rom1944 35/29
5. solly 26/34 beat gudin 25/22
6. Radio 27/35 beat white81 29/29
7. citizen6 25/30 beat Olliander 34/33
8. Lysimachos 45/49 beat klayeckles 36/34
9. fogman 8/26 beat cptkremmen 41/35
10. Morbio 12/31 beat JocaRamiro 27/27
11. Sharkall 16/44 beat massina-nz 38/35
12. hidde 2/33 beat redboot 23/23
13. mortonj 12/34 beat tullius 35/34
14. macsen 16/38 beat Ferb 28/28
15. porsenna 42/40 beat Lehnardtsson 32/29 tie-breaker
16. steve-h8 21/35 beat cavehobbit 26/23
17. Triarius 9/29 beat babyshark 19/18
18. zumHeuriger 17/27 beat caiko 39/36
19. tarankiko 4/27 beat bandenero 24/23
20. batesmotel 17/35 beat Ironclad 27/26
21. Fedem 16/31 beat kme37158 39/39
22. cytus 9/24 beat Mike48 31/30
23. Okie 14/23 beat Supervark 30/30
24. iversonjm 10/21 beat ScipioAsinus 28/28
25. Tiavals 7/27 beat deeter 32/31
26. claymore 16/28 beat kilroy 24/23
27. ianiow 33/36 beat flatsix518 34/30
28. iandavidsmith 13/30 beat epos 33/30
29. Londo 17/32 beat BillMc 39/38
30. Sennacherib 25/29 beat Turk1964 37/37
31. petran1978 5/27 beat Ermolov 39/39
32. maharg25 20/47 beat Greetings44 37/34

Second Round

1. ianiow 12/47 beat Sennacherib 29/29
2. Londo 22/29 beat claymore 29/28
3. iversonjm 7/23 beat solly 39/34
4. TheGrayMouser 22/29 beat Okie 23/23
5. Radio 13/33 beat zumHeuriger 25/25
6. batesmotel 9/35 beat steve-h8 36/35
7. macsen 30/39 beat Lysimachos 47/45
8. ericdoman1 9/46 beat porsenna 40/40
9. maharg25 28/46 beat Tiavals 25/22
10. hidde 15/31 beat cytus 35/30
11. Fedem 23/30 beat tarankiko 29/27
12. davouthojo 9/30 beat iandavidsmith 27/27
13. Morbio 15/31 beat fogman 32/28
14. Aristides 12/50 beat citizen6 30/30
15. Triarius 25/34 beat Sharkall 43/42
16. mortonj 37/35 beat petran1978 29/27 on toss of coin

Third Round

1. Morbio 20/28 beat hidde 36/29
2. ericdoman1 17/46 beat ianiow 56/47
3. iversonjm 4/22 beat Triarius 34/29
4. macsen 23/39 beat Londo 29/28
5. TheGrayMouser 23/29 beat batesmotel 40/39
6. mortonj 32/35 beat davouthojo 31/30
7. Aristides 39/48 beat maharg25 52/50
8. Radio 24/33 beat Fedem 32/31

Quarter-finals

1. iversonjm 8/22 beat mortonj 34/33
2. ericdoman1 31/46 beat macsen 46/39
3. Aristides 42/50 beat TheGrayMouser 29/29
4. Morbio 20/28 beat Radio 38/33

Semi-finals

1. iversonjm 21/22 beat ericdoman1 46/46
2. Aristides 47/49 beat Morbio 24/24

Final

1. iversonjm 4/22 beat Aristides 50/50


Slitherine Trophy 1 (autumn 2013)

First Round

1. TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian) 26/34 beat CharlesWayneRobinson (Swiss) 31/31
2. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 14/31 beat javi100 (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 34/30
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 17/31 beat tamerlane (Pontic, later) 33/29
4. Tiavals (Catalan Company, later) 4/30 beat maximvs (Principate Roman, early) 39/27
5. ianiow (Palmyrans) 2/26 beat kme37158 (Palmyrans) 25/25
6. ericdoman1 (Catalan Company, later) 14/40 beat Breogan (Later Ptolemaic, Roman) 33/30
7. BillMc (Scots, Continental) 29/30 beat mcwar (Later Spartans) 36/36
8. Londo (Anglo-Irish, later) 25/37 beat iandavidsmith (Pyrrhic in Greece) 31/30
9. lydianed (Latin Greece, Achaia) 24/37 beat claytonengel (28-30th Dynasty Egyptians) 46/46
10. 15080ig (Late Republican Roman) 22/23 beat Leonidas048 (Thematic Byzantine, later) 29/27
11. tullius (Early Southern Slav, later) 24/34 beat TJD (Dacians) 37/37
12. cavehobbit (Later Macedonian) 2/28 beat zumHeuriger (Graeco-Bactrians) 28/24
13. kmaher (Ghaznavids) 9/23 beat Okie (Middle Hungarian, Crusader) 22/21
14. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 26/49 beat Conaire (Medieval Irish, later) 44/41
15. alzado_77 (Parthians) 36/37 beat macsen (Ancient British) 41/37
16. Sharkall (Macedonian Successor) 6/36 beat george123 (Ptolemaic Successor) 33/33
17. MatteoPasi (Venetian Condotta) 7/27 beat mcfcivo (Ancient British) 47/39
18. Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) 24/32 beat mlc82 (Seleucids, post-166BC) 32/31
19. maulet (Later Macedonians) 9/24 beat epos (Komnenan Byzantine, later) 24/24
20. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 48/49 beat deeter (Carthage, in Italy) 35/31
21. pantherboy (Latin Greece, Achaia) 6/33 beat Odenathus (Foederate Roman, Western) 29/28
22. Peterabb (Thracian Client) 40/41 beat chris6 (Galatians) 35/33
23. massina_nz (Early Picts) 36/52 beat Supervark (Graeco-Bactrians) 25/24
24. claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) 10/28 beat leox857 (Early Pontic) 34/29
25. Triaxe (Late Republican Roman) 14/23 beat warmonger2450 (Santa Hermandad Nueva Castilians) 31/30
26. Ironclad (Dacians) 19/37 beat Greetings44 (Carthaginians in Africa) 35/34
27. batesmotel (Mid-Bosporans) 24/37 beat titusgroan (Gallic, Later Lowland) 29/29
28. klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) 8/43 beat Kilroy (Ghaznavids) 23/21
29. dave_r (Mid-Bosporans) 8/40 beat teletabicus (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 23/22
30. Lysimachos (Arab Conquest, later) 21/32 beat voskarp (French Ordonnance, later) 28/27
31. davouthojo (Catalan Company, later) 12/34 beat Jonathan4290 (Medieval Swedish) 28/26
32. Morbio (Later Seleucids, post-166BC) 12/27 beat mchargmg (Palmyrans) 31/29

Second Round

1. Lysimachos (Arab Conquest, later) 6/35 beat pantherboy (Latin Greece, Achaia) 9/36R
2. batesmotel (Mid-Bosporans) 17/37 beat cavehobbit (Later Macedonian) 28/28
3. Ironclad (Dacians) 8/37 beat v Peterabb (Thracian Client) 43/41
4. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 18/31 beat massina_nz (Early Picts) 52/52
5. Tiavals (Catalan Company, later) 6/31 beat dave_r (Mid-Bosporans) 45/40
6. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 18/49 beat kmaher (Ghaznavids) 23/22
7. lydianed (Latin Greece, Achaia) 17/34 beat Turk1964 (Medieval Crown of Aragon, early) 32/32
8. ianiow (Palmyrans) 20/27 beat MatteoPasi (Venetian Condotta) 27/27
9. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 27/35 beat Morbio (Later Seleucids, post-166BC) 28/28
10. rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 21/49 beat maulet (Later Macedonians) 28/24
11. davouthojo (Catalan Company, later) 4/29 beat tullius (Early Southern Slav, later) 34/34
12. Londo (Anglo-Irish, later) 20/39 beat claymore (Khurasanian Dynasty, Saminids) 33/30
13. 15080ig (Late Republican Roman) 22/23 beat TheGrayMouser (Alexandrian Macedonian) 34/34
14. ericdoman1 (Catalan Company, later) 7/38 beat Triaxe (Late Republican Roman) 29/23
15. alzado_77 (Parthians) 17/37 beat BillMc (Scots, Continental) 35/30
16. Sharkall (Macedonian Successor) 36/36 beat klayeckles (Early Achaemenid Persians, Platea) 42/41 (1-0 on tiebreaker)

Third Round

1. ianiow (Palmyrans) 7/31 beat rexhurley (Jewish Revolt, Josephus) 56/49
2. davouthojo (Catalan Company, later) 17/29 beat lydianed (Latin Greece, Achaia) 33/33
3. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 6/29 beat 15080ig (Late Republican Roman) 24/23
4. CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 12/31 beat Ironclad (Dacians) 37/37
S. ericdoman1 (Catalan Company, later) 15/37 beat batesmotel (Mid-Bosporans) 45/37
6. Tiavals (Catalan Company, later) 10/28 beat Sharkall (Macedonian Successor) 35/35
7. Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) beat alzado_77 (Parthians) on adjudication
8. Lysimachos (Arab Conquest, later) 13/34 beat Londo (Anglo-Irish, later) 47/42

Quarter-finals

1. ianiow (Palmyrans) beat davouthojo (Catalan Company, later) on adjudication
2. hidde (Later Seleucids, post-166BC) 16/30 beat CheAhn (Medieval Crown of Aragon, early) 36/34
3. ericdoman1 (Catalan Company, later) 11/36 beat Ulysisgrunt (Christian Nubian, later) 62/50
4. Lysimachos (Arab Conquest, later) 20/34 beat Tiavals (Catalan Company, later) 31/28

Semi-finals

1. ianiow (Palmyrans) 18/25 beat Lysimachos (Arab Conquest, later) 40/33
2. ericdoman1 (Catalan Company, later) 25/36 beat hidde (Later Seleucids, post-166BC) 26/25

Final

1. ericdoman1 (Catalan Company, later) 7/38 beat ianiow (Palmyrans) 29/28


Slitherine Trophy 2 (autumn 2014)

First round

1. IMC (Spartacus Slave Revolt) 28/50 beat Boggit (Later Crusader) 25/25
2. Brindlebane (Santa Hermandad Nueva Castilians) 15/37 beat Brenmusik (Early South Slavs) 36/36
3. LordNytram (Bosporan) 10/34 beat kmaher (Arab Conquest) 30/30
4. Ulysisgrunt (Indo-Greek) 18/32 beat Peterabb (Abbasids) 26/25
5. batesmotel (Medieval Irish, later) 42/46 beat Jonathan4290 (Cilician Armenian, later) 35/32
6. mcfcivo (Italian Ostrogoths) 26/30 beat Yuknoom (Classical Spartans) 36/34
7. rexhurley (Golden Horde, later) 24/29 beat claymore (Medieval Germans, early) 34/34
8. MikeMarchant (Bosporan, early) 24/32 beat bloodphoenix (Pontic, late) 32/29
9. lydianed (Early Achaemenid Persian) 26/29 beat Boores (Early Scots-Irish) 42/37
10. Cunningcairn (Arab Conquest) 27/30 beat Tiavals (Ghaznavid) 32/28
11. Londo (Medieval Germans, early) 15/36 beat stockwellpete (Arab Conquest) 31/30
12. maulet (Later Macedonians) 25/27 beat BenMetson (Gallic) 39/38
13. chris6 (Spanish Lusitanians) 15/41 beat mcpeake (Later Teutonic Knights) 27/26
14. hidde (Carthaginians) 22/35 beat macsen (Catalans) 31/32
15. tullius (Slavs) 29/34 beat ricoual74 (Georgian) 25/25
16. solly (Attalid Pergamenes) 13/35 beat gamercb (Scots-Irish) 39/36
17. Triaxe (Romans) 1/22 beat iandavidsmith (Yorkists) 10/32 Adjudication
18. gazxtrix (Lombards 22/38) beat claytonengel (Medieval Germans 26/24)
19. bperezdelema (Nueva Castilian Santa Hermandad) 24/31 beat Greetings44 (Carthaginians) 36/34
20. sirlancelot22 (Indo-Greeks) 10/28 beat VanDerAalf (Pyrrhic, in Italy) 26/25
21. PeterGuest (Early Pontic) 18/33 beat ianiow (Hellenistic Eleian) 39/39
22. Lehnardtsson bye
23. ForeverWar bye
24. Okie bye
25. Miras (new player) bye
26. voskarp bye
27. zumHeuriger bye
28. Praeter bye
29. cavehobbit bye
30. Supervark bye
31. lecrop bye
32. klayeckles bye

2nd Round

1. Okie beat ForeverWar by adjudication
2. LordNytram (Alexandrian Macedonians) 20/31 beat lydianed (Medieval Irish) 55/53
3. hidde (Medieval Crown of Aragon) 4/33 beat bperezdelema(Medieval Germans, later) 27/26
4. batesmotel (Pontic, early) 21/32 beat cavehobbit (Medieval Crown of Aragon) 36/34
5. Londo (Spartacus Slave MF) 25/45 beat tullius (Early South Slav, later) 34/34
6. klayeckles beat solly by adjudication
7. Triaxe (Syracusans, later) 20/32 beat Praeter (HWY English Continental) 27/27
8. sirlancelot22 (Medieval Crown of Aragon) 10/31 beat mcfcivo (Pyrrhic) 35/31
9. maulet (Santa Hermandad Nueva Castillians) 28/32 beat Lehnardtsson (Later Medieval Germans) 39/39
10. IMC (Early Selucids) 9/32 beat chris6 (Early Crusaders) 34/32
11. MikeMarchant (Later Seleucids, pre 166BC) 18/31 beat Ulysisgrunt (Pyrrhic) 30/30
12. Cunningcairn (Dacian) 25/33 beat Miras (Late Republican Roman, Brutus and Cassius) 25/25
13. voskarp (Later Ptolemaic, Roman) 12/35 beat Brindlebane (Crimean Tatar) 21/21
14. mchargmg (Dominate Romans 22/31) beat Supervark (Gupta Indians 34/34)
15. gazxtrix (Anglo-Irish) 26/35 beat rexhurley (Saka) 40/37
16. PeterGuest (26th Dynasty Egyptians) 16/32 beat lecrop (Thracians) 46/45

3rd Round

1. Londo (Khurasanian Dynasties, Samanid) 3/32 beat gazxtrix (Santa Hermandad Nueva Castilian) 34/34
2. mchargmg (Principate Romans) 24/26 beat MikeMarchant(Palmyrans) 27/25
3. LordNytram (Hatran) 8/40 beat Okie (Later Seleucids pre-166 BC) 25/25
4. batesmotel (Free Company) 21/30 beat voskarp (Dailami Buyids) 28/26
5. klayeckles (Early Medieval Germans) 22/37 beat PeterGuest (Spanish) 47/35
6. maulet (Later Seleucid pre-166 BC) 11/27 beat Triaxe (Carthaginians) 30/29
7. Cunningcairn (Spartacus Slaves MF) 35/42 beat hidde (Seleucids) 36/30
8. IMC (Armenian) 14/33 beat sirlancelot22 (Medieval Danish) 30/27

Quarter-Finals

1. Londo (Later Seleucid pre-166 BC) 28/38 beat batesmotel (Bosporan, Mid) 39/36
2. LordNytram (Parthian) 10/28 beat mchargmg (Palmyran) 28/28
3. IMC (Scots Highlanders) 31/40 beat Cunningcairn (Irish) 46/45
4. klayeckles (Ipsos Successor) 5/39 beat maulet 32/28 (Crown of Aragon)

Semi-Finals

1. Londo (Western Turkish, Later Khazar) 7/37 beat IMC (Early Achaemenid Persian, Plataea) 36/35
2. klayeckles (Seleucids pre-166) 11/37 beat LordNytram (Dailami Buyids) 25/25

Final

1. klayeckles (Classical Spartans) 38/45 beat Londo (Classical Spartans) 38/38



Slitherine Trophy ratings

To score a rating point you have to reach the quarter-finals or beyond. The scale is 1pt for beaten quarter-finalists; 2pts for beaten semi-finalists; 4pts for the beaten finalist and 6pts for the winner.

1. ericdoman – 12
2. davouthojo – 7
3. iversonjm – 6
3. klayeckles - 6
5. Aristides – 4
5. ianiow – 4
5. hidde – 4
5. Londo - 4
9. batesmotel – 3
10. IMC - 2
10. LordNytram - 2
10. Lysimachos – 2
10. Morbio – 2
10. Tiavals – 2

Also, all on 1pt are CheAhn, Cunningcairn, jonno, macsen, maulet, mchargmg, Mortonj, petergarnett, Radio, TGM, todd645 and Ulysisgrunt.

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 11699
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm

Tournament results

Post by stockwellpete » Tue May 01, 2018 7:34 am

FOG2DL Knock-out Tournament 2018

First Round
1. harveylh (Seleucids 205-167 BC) beat Bluefin (Gallics 300-101BC) 44-16
2. GDod (Kingdom of Soissons 461-486AD) beat Sennacherib (Western Huns 376-454AD) 64-41
3. Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) beat kilroy1 (Bosporans 84-11BC) 63-36
4. Kabill (Palmyran 258-273AD) beat AlexDetrojan (Syracusan 421-281BC) 63-43
5. oscarius (Hephthalites 350-570AD) beat shawkhan2 (Kushans 130BC-476AD) 46-5
6. SpeedyCM (Romano-British 407-599AD) beat Jakdaw (Macedonians 328-321BC) 59-32
7. MikeC_81 (Romans 197-284AD) beat Ktonos (Macedonians 328-321BC) 41-5
8. gcfl1 (Thracians 350BC-46AD) beat keyth (Palmyran 258-273AD) walk over
9. Lognormus (Thracians 350BC-46AD) beat ggarynorman (Palmyran 258- 273AD) 57-27
10. RagnarOneTooth (Macedonians 320-261BC) beat gamercb (Saka 300BC-50AD) 58-31

11. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat cromlechi (Jewish Revolt 66-135AD) 65-46
12. herm (Romans 379-424AD) beat vj531 (Romans 379-424AD) 31-5
13. nyczar (Scots-Irish 50BC-476AD) beat ianiow (Gallics 300-101BC) 62-43
14. edb1815 (Roman 379-424 AD) beat Trogilus (Pergamene 190-129 BC) 47-20

15. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat schmolywar (Ancient British 60BC-80AD) 60-40
16. u5555 (Romans 425-492AD) beat Breogan (Ancient British 60BC-80AD) 50-20
17. Morbio (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat rexhurley (Slave Revolt 73-71BC) 61-41

18. pbuck777 (Jewish Revolt 66-135AD) beat Supervark (Ancient British 60BC-80AD) 46-3
19. IMC (Seleucids 300-206BC) beat Barrold713 (Kingdom of Soissons 461-486AD) 48-8
20. Snugglebunnies (Romans 379-424AD) beat dkalenda (Romans 425-492AD) on adjudication 3-0
21. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat Stimovsky (Kingdom of Soissons 461-486AD) 24-2
22. shadowblack (Hephthalites 350-570AD) beat Praeter (Ancient British 60BC-80AD) on adjudication 3-0
23. markwatson360 (Kushans 130BC-476AD) beat Asterix von TWC (Romans 197-284AD) 49-24
24. klayeckles (Kushans 130BC-476AD) beat MikeMUC (Macedonians 328-321BC) 46-0

25. NikiforosFokas (Romans 425-492AD) beat mst007 (Ancient British 60BC-80AD) on adjudication 3-0
26. XLegione (Romans 379-424AD) beat paulmcneil (Hepthalites 350-570AD) 64-28
27. devoncop (Romans 285-378AD) beat Nijis (Atropatenes 320-145BC) 74-34

28. Antonis1984 (Scots-Irish 50BC-476AD) beat Tresantes (Bosporans 348-85BC) 62-32
29. iandavidsmith (Pergamenes 190-129BC) beat Lysimachos (Palmyran 258-273AD) on adjudication 3-0
30. Alkibijad (Western Huns 376-454AD) beat Ulysisgrunt(Jewish 167-111BC) 62-37
31. lecrop (Ptolemaics 320-167BC) beat Macedonica (Romans 285-387AD) 62-21
32. Ludendorf (Hannibal in Africa 202BC) beat Herode_2 (Gauls 300-101BC) 45-11

Second Round
1. pbuck777 (Jewish Revolt 66-135AD) beat herm (Romans 379-424AD) 61-27
2. shadowblack (Hephthalites 350-570AD) beat RagnarOneTooth (Macedonians 320-261BC) 42-7
3. Antonis1984 (Scots-Irish 50BC-476AD) beat u5555 (Romans 425-492AD) 43-10
4. oscarius (Hephthalites 350-570AD) beat XLegione (Romans 379-424AD) 42-7
5. edb1815 (Romans 379-424 AD) beat gcfl1 (Thracians 350BC-46AD) 63-29
6. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat harveylh (Seleucids 205-167 BC) 51-18
7. MikeC_81 (Romans 197-284AD) beat klayeckles (Kushans 130BC-476AD) 63-45
8. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat nyczar (Scots-Irish 50BC-476AD) 61-53
9. Alkibijad (Western Huns 376-454AD) beat Morbio (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) 40-11
10. GDod (Kingdom of Soissons 461-486AD) beat iandavidsmith (Pergamenes 190-129BC) on adjudication 3-0
11. SpeedyCM (Romano-British 407-599AD) beat lecrop (Ptolemaics 320-167BC) 43-14
12. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat Lognormus (Thracians 350BC-46AD) 15-0
13. Ludendorf (Hannibal in Africa 202BC) beat dkalenda (Romans 425-492AD) 45-20
14. IMC (Seleucids 300-206BC) beat markwatson360 (Kushans 130BC-476AD) 43-15
15. Kabill (Palmyran 258-273AD) beat devoncop (Romans 285-378AD) 44-13
16. Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) beat NikiforosFokas (Romans 425-492AD) 44-9

Third Round
1. MikeC_81 (Romans 197-284AD) beat pbuck777 (Jewish Revolt 66-135AD) 58-25
2. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat SpeedyCM (Romano-British 407-599AD) 41-6
3. edb1815 (Romans 379-424 AD) beat Kabill (Palmyran 258-273AD) 60-57
4. Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) beat Alkibijad (Western Huns 376-454AD) 55-53
5. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat shadowblack (Hephthalites 350-570AD) 18-3
6. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat oscarius (Hephthalites 350-570AD) 41-12
7. IMC (Seleucids 300-206BC) beat GDod (Kingdom of Soissons 461-486AD) 58-22
8. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat Antonis1984 (Scots-Irish 50BC-476AD) 55-37

Quarter-final
1. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat Nosy_Rat (Romans 379-424 AD) 59-28
2. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat MikeC_81 (Romans 197-284AD) 38-24
3. hidde (Pyrrhic 280-272BC) beat edb1815 (Romans 379-424 AD) 61-32
4. ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) beat IMC (Seleucids 300-206BC) 60-17

Semi-final
1. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat ruskicanuk (Carthaginians 235-146BC) 17-0
2. bbogensc (Carthaginians 262-236BC) beat hidde (Pyrrhics 280-272BC) 51-9

Final
1. Ludendorf (Carthaginians, Hannibal in Africa 202BC) beat bbogensc (Carthaginians 262-236BC) on adjudication (voting 3-0)

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 11699
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm

Re: Knock-out tournament archive

Post by stockwellpete » Mon Jul 27, 2020 2:27 pm

FOG2DL Knock-out Tournament 2019

First Round
1. ggarynorman (Jewish Revolt 66-135 AD) beat bomber23 (Seleucids 166-125 BC) 61-36
2. phoyle3290 (Macedonians 320-261 BC) beat Rob123 (Sassanids 591-628 AD) 41-16
3. LorneMalvo (Carthaginians, Hannibal in Africa 202 BC) beat Geffalrus (Macedonians 328-321 BC) 41-31
4. sunnyboy (Byzantines 551-578 AD) beat desertedfox (Indians 546-599 AD) 43-14
5. greekiraklis (Ptolemaics 166-56 BC) beat Challenge1 (Macedonians 320-261 BC) 51-5
6. schmolywar (Ptolemaic 166-56 BC) beat KiFi (Macedonians 320-261 BC) 47-12
7. Nosy_Rat (Sassanids 591-628 AD) beat oscarius (Dacians 89-106 AD) 51-13
8. devoncop (Jewish Revolt 66-135 AD) beat Sennacherib (Romans 379-424 AD) 5-3
9. Tresantes (Pyrrhic 280-272 BC) beat Herode_2 (Gallics 300-101 BC) 44-19
10. lydianed (Gepids 493-567 AD) beat paulmcneil (Kushans 130 BC - 476 AD) 56-31
11. Trogilus (Pergamenes 190-129 BC) beat SawyerK (Jewish Revolt 66-135 AD) 52-24
12. Doyley50 (Romans 24 BC-196 AD) beat ConstantinIX (Seleucids 300-206 BC) 65-35


Second Round
1. ggarynorman (Jewish Revolt 66-135 AD) beat phoyle3290 (Macedonians 320-261 BC) 63-54
2. Trogilus (Pergamenes 190-129 BC) beat LorneMalvo (Carthaginians (Hannibal in Africa) 202 BC) 39-20
3. schmolywar (Ptolemaics 166-56 BC) beat lydianed (Gepids 493-567 AD) 68-51
4. sunnyboy (Byzantines 551-578 AD) beat greekiraklis (Ptolemaic 166-56 BC) on adjudication 2-0
5. devoncop (Jewish Revolt 66-135 AD) beat Tresantes (Pyrrhic 280-272 BC) 40-6
6. Nosy_Rat (Sassanids 591-628 AD) beat Doyley50 (Romans 24 BC-196 AD) 42-10
7. Ulysisgrunt (Jewish Revolt 66-135 BC) beat CheAhn (Romans 285-312 AD) 63-40
8. SpeedyCM (Carthaginians, Hannibal in Africa 202 BC) beat Triarii (Visigoths 419-621 AD) 62-40
9. rexhurley (Moorish 350-698 AD) beat Questar17 (Carthaginians 235-146 BC) 52-27
10. dkalenda (Seleucids 166-125 BC) beat GDod (Romans 285-312 AD) 55-22
11. klayeckles (Egyptians 664-571 BC) beat pantherboy (Indians 546-599 AD) 63-42
12. XLegione (Bretons 411-579 AD) beat Morbio (Lombards 568-569 AD) 65-42
13. ianiow (Byzantines 551-578 AD) beat General Shapur (Samnites 355-272 BC) 43-16
14. IMC (Galatians 280-63 BC) beat Bluefin (Macedonians 320-261 BC) 41-16
15. deve (Carthaginians, Hannibal in Africa 202 BC) beat MorkinTheFree (Romano-British 407-599 AD) 46-21
16. harveylh (Sassanids 591-628 AD) beat nyczar (Scots 50 BC - 476 AD) 61-59


Third Round
1. dkalenda (Seleucids 166-125 BC) beat devoncop (Jewish Revolt 66-135 AD) 20-5
2. sunnyboy (Byzantines 551-578 AD) beat schmolywar (Ptolemaics 166-56 BC) 48-14
3. XLegione (Bretons 411-579 AD) beat ggarynorman (Jewish Revolt 66-135 AD) 51-40
4. Nosy_Rat (Sassanids 591-628 AD) beat Trogilus (Pergamenes 190-129 BC) 62-34
5. harveylh (Sassanids 591-628 AD) beat SpeedyCM (Carthaginians, Hannibal in Africa 202 BC) 62-51
6. ianiow (Byzantines 551-578 AD) beat klayeckles (Egyptians 664-571 BC) 55-28
7. rexhurley (Moorish 350-698 AD) beat IMC (Galatians 280-63 BC) 47-20
8. deve (Carthaginians, Hannibal in Africa 202 BC) beat Ulysisgrunt (Jewish Revolt 66-135 BC) 63-40


Quarter-finals
1. XLegione (Bretons 411-579 AD) beat ianiow (Byzantines 551-578 AD) 60-41
2. rexhurley (Moorish 350-698 AD) beat harveylh (Sassanids 591-628 AD) 60-51
3. dkalenda (Seleucids 166-125 BC) beat sunnyboy (Byzantines 551-578 AD) 57-2
4. Nosy_Rat (Sassanids 591-628 AD) beat deve (Carthaginians, Hannibal in Africa 202 BC) 8-3


Semi-finals
1. Nosy_Rat (Sassanids 591-628 AD) beat rexhurley (Moorish 350-698 AD) 43-13
2. XLegione (Bretons 411-579 AD) beat dkalenda (Seleucids 166-125 BC) on adjudication 3-0


Final
1. Nosy_Rat (Sassanids 591-628 AD) beat XLegione (Bretons 411-579 AD) 42-7

stockwellpete
Field of Glory Moderator
Field of Glory Moderator
Posts: 11699
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:50 pm

Re: Knock-out tournament archive

Post by stockwellpete » Mon Jul 27, 2020 2:32 pm

FOG2DL Knock-out Tournament 2020

First Round
1. oscarius (Frankish 751 -887 AD) beat Tresantes (Pyrrhic 280-275 BC) 53-25
2. GDod (Arab Umayyad 685-750 AD) beat Ulysisgrunt (Antigonid 320-301 BC) 41-11
3. stockwellpete (British 600-1030AD with Viking 900-1039 AD allies) beat rs2excelsior (Roman 24 BC - 196 AD) 62-54
4. DanZanzibar (Roman 199-106 BC with Spanish 300-100 BC allies) beat Swuul (Roman 105-25 BC with Armenian allies) 67-38
5. desertedfox (Seleucid 300 - 206 BC) beat lydianed (Moravian 833-907 AD with Frankish allies) 27-0
6. Macedonczyk (Arab Conquest 638-684 AD) beat karimak123 (Hunnic, Sabir 463 AD) 50-24
7. Karvon (Arab Conquest 629-637 AD) beat Barrold713 (Ghaznavid 962-1187 AD with Turkish 600-1036 AD allies) 47-17
8. Aetius39 (Ptolemaic 166-56BC) beat telesien (Lysimachid 320-281 BC) 49-6
9. batesmotel (Roman 199-106 BC with Greek 227-146 BC allies) beat MikeMarchant (Roman 24-196 AD with Sarmatian allies) 70-48
10. Sennacherib (Saka 550-301 BC with Greek 460-281 BC allies) beat SawyerK (Roman 285-312 AD with Frankish 260-495 AD allies) 48-36
11. Rob123 (Andalusian 756-1049AD with Spanish 900-1049 AD allies) beat lunecastle (Babylonian 626-539BC with Median allies) 46-23
12. Nosy_Rat (Khorasanian 821-1003 AD with Abbasid 815-835 AD allies) beat General Shapur (Byzantine 988-1041 AD) 21-0
13. Schweetness101 (Andalusian 756-1049 AD) beat Najanaja (Greek 227 BC with Roman allies) 71-40
14. elrawen (Macedonian 260-148 BC with Greek allies) beat Trogilus (Spanish Sertorius 80-70 BC) 51-26
15. Stew101 (Saka 300 BC-50 AD with Seleucid 166-125 BC allies) beat TomoeGozen (Macedonian 320 - 261 BC) 47-11
16. Snugglebunnies (Roman 199-106 BC with Greek 227-146 BC allies) beat cromlechi (Arab North Africa 789-99 AD with Andalusian 756-1049 AD allies) 45-13
17. herm (Samnite 355-272 BC with Gallic allies) beat garymann (Ghaznavid 962-1187 AD) 53-17
18. Garokan (Andalusian 766-1049 AD) beat Brenmusik (Slave Revolt 73-71 BC) 41-4
19. ahuyton (Pontic 110-85 BC) beat phoyle3290 (Carthaginian, Hannibal in Italy 216-203 BC) 61-42
20. Morbio (Roman 197-284 AD with Arab 312 BC - 299 AD allies) beat sunnyboy (Byzantine 551-578) 60-52
21. ConstantinIX (Roman 24 BC–196 AD with Jewish 64 BC-6 AD allies) beat ianiow (Arab 1000-313 BC) 47-18
22. baldrick52 (Arab Conquest 629-637 AD) beats grumpydaddy845 (Carthaginian, Hannibal in Italy 216-203 BC with Samnite 355 - 272 BC allies) 55-7
23. Questar17 (Pontic 110-85 BC) beat paulmcneil (Germanic Horse Tribes with Dacian Carpi allies) 61-33
24. edb1815 (Arab North Africa 1000-1160 AD with Byzantine allies) beat Mairtin (Viking, Ireland 900-1049 AD with Scots allies) 48-16
25. XLegione (Kingdom of Soissons 461-486 AD) beat TimDee58 (Macedonian 320-261 BC) 22-4
26. rexhurley (Indian Hindu North 600-1049 AD) beat Challenge1 (Viking, Ireland 900-1049 AD with Scots allies) 67-42
27. hidde (Arab, North Africa 1000-1160 AD with Byzantine allies) beat Doyley 50 (Anglo-Danish 1017-1041 AD) 42-9
28. klayeckles (Indo-Greek 175 BC - 10 AD with Indian 500BC - 319 AD allies) beat Chema_cagi (Ghaznavid 962-1187 AD) 40-7
29. nyczar (Scots-Irish 50 BC-476 AD) beat Cunningcairn (Indo-Greek 175 BC-10 AD with Kushan 130 BC-476 AD allies) 56-15
30. markwatson360 (Median 626-550BC) beat iandavidsmith (Ptolemaic 55-30 BC with Roman allies) 55-26
31. harveylh (Andalusian 756-1049 AD) beat Triarii (Carthaginian, Hannibal in Italy (216-203) with Samnite allies) 61-29
32. IMC (Samnite 355-272 BC with Gallic 300-101 BC allies) beat Bluefin (Alan 651-1049 AD) 41-16

Second Round
1. edb1815 (Arab North Africa 1000-1160 AD with Byzantine allies) beat herm (Samnite 355-272 BC with Gallic allies) 61-55
2. ConstantinIX (Roman 24 BC–196 AD with Jewish 64 BC-6 AD allies) beat markwatson360 (Median 626-550BC) 64-41
3. Nosy_Rat (Khorasanian 821-1003 AD with Abbasid 815-835 AD allies) beat Sennacherib (Saka 550-301 BC with Greek 460-281 BC allies) 43-16
4. Schweetness101 (Andalusian 756-1049 AD) beat rexhurley (Indian Hindu North 600-1049 AD) 60-56
5. stockwellpete (British 600-1030AD with Viking 900-1039 AD allies) beat Snugglebunnies (Roman 199-106 BC with Greek 227-146 BC allies) on toss of a coin after 0-0 draw
6. klayeckles (Indo-Greek 175 BC - 10 AD with Indian 500BC - 319 AD allies) beat DanZanzibar (Roman 199-106 BC with Spanish 300-100 BC allies) 41-17
7. elrawen (Macedonian 260-148 BC with Greek allies) beat ahuyton (Pontic 110-85 BC) 52-45
8. harveylh (Andalusian 756-1049 AD) beat baldrick52 (Arab Conquest 629-637 AD) 54-9
9. nyczar (Scots-Irish 50 BC-476 AD) beat oscarius (Frankish 751 -887 AD) 66-47
10. Karvon (Arab Conquest 629-637 AD) beat GDod (Arab Umayyad 685-750 AD) 52-39
11. Aetius39 (Ptolemaic 166-56BC) beat Stew101 (Saka 300 BC-50 AD with Seleucid 166-125 BC allies) 30-22
12. XLegione (Kingdom of Soissons 461-486 AD) beat batesmotel (Roman 199-106 BC with Greek 227-146 BC allies) 62-41
13. Questar17 (Pontic 110-85 BC) beat IMC (Samnite 355-272 BC with Gallic 300-101 BC allies) 55-53
14. Macedonczyk (Arab Conquest 638-684 AD) beat desertedfox (Seleucid 300 - 206 BC) 26-0
15. Morbio (Roman 197-284 AD with Arab 312 BC - 299 AD allies) beat Garokan (Andalusian 766-1049 AD) 65-44
16. hidde (Arab, North Africa 1000-1160 AD with Byzantine allies) beat Rob123 (Andalusian 756-1049AD with Spanish 900-1049 AD allies) 55-26

Third Round
1. Questar17 (Pontic 110-85 BC) beat Aetius39 (Ptolemaic 166-56BC) 53-22
2. harveylh (Andalusian 756-1049 AD) beat Nosy_Rat (Khorasanian 821-1003 AD with Abbasid 815-835 AD allies) 60-56
3. Morbio (Roman 197-284 AD with Arab 312 BC - 299 AD allies) beat XLegione (Kingdom of Soissons 461-486 AD) 64-46
4. Schweetness101 (Andalusian 756-1049 AD) beat edb1815 (Arab North Africa 1000-1160 AD with Byzantine allies) 44-10
5. klayeckles (Indo-Greek 175 BC-10 AD with Indian 500BC-319 AD allies) beat elrawen (Macedonian 260-148 BC with Greek allies) 62-49
6. nyczar (Scots-Irish 50 BC-476 AD) beat hidde (Arab, North Africa 1000-1160 AD with Byzantine allies) 67-46
7. Macedonczyk (Arab Conquest 638-684 AD) beat Karvon (Arab Conquest 629-637 AD) 44-10
8. ConstantinIX (Roman 24 BC–196 AD with Jewish 64 BC-6 AD allies) beat stockwellpete (British 600-1030AD with Viking 900-1039 AD allies) 16-0

Quarter-Finals
1. Macedonczyk (Arab Conquest 638-684 AD) beat nyczar (Scots-Irish 50 BC-476 AD) 43-13
2. klayeckles (Indo-Greek 175 BC-10 AD with Indian 500BC-319 AD allies) beat ConstantinIX (Roman 24 BC–196 AD with Jewish 64 BC-6 AD allies) 62-50
3. harveylh (Andalusian 756-1049 AD) beat Morbio (Roman 197-284 AD with Arab 312 BC - 299 AD allies) 49-22
4. Questar17 (Pontic 110-85 BC) beat Schweetness101 (Andalusian 756-1049 AD) 36-27

Semi-finals
1. klayeckles (Indo-Greek 175 BC-10 AD with Indian 500BC-319 AD allies) beat Questar17 (Pontic 110-85 BC) 53-26
2. Macedonczyk (Arab Conquest 638-684 AD) beat harveylh (Andalusian 756-1049 AD) 55-19

Final
1. Macedonczyk (Arab Conquest 638-684 AD) beat klayeckles (Indo-Greek 175 BC-10 AD with Indian 500BC-319 AD allies) 43-7

Locked

Return to “Knock-out Tournament”